Yukarı Çık

Tarihçe

Dal Teknik Tarihçe

İş yaşamına 1985 yılında başlayan Dal Mühendislik Grubu ilk olarak Türkiye’deki bütün sektörlerde yaşanan motor ve sürücü eksiklerini ön görmüş ve yurtdışından ithal edilen motorlar ve sürücüleri Türkiye’nin dört bir yanına tedarik etmiştir. Yıllar boyu gelişen sektörlerle birlikte Dal firması bir süre farklı farklı ekipmanları (analizör cihazlarından, değirmenlere) tedarik eden yabancı firmanın mümessilliklerini alıp; Türkiye piyasasındaki tanınırlığını arttırmış; ve bu şekilde özellikle çimento sektöründe de hatırı sayılır bir müşteri rakamına ulaşmıştır.

Yıllar 1995’i gösterdiğinde; Türkiye’de bir eksiklik olan Otomasyon konusuna el atılmış ve kurulan Dal Otomasyon firması ile Türk ağır sanayisine hizmet edilmeye başlanmıştır.

Firma ilerleyen yıllarda özellikle çimentoda çok ciddi bir teknoloji birikimine sahip olmuş ve bu konuda özellikle ikinci el ekipmanlar piyasasında bir numara olmuştur. Bir sonraki aşama ise ilk defa bir Türk firmasının müdahil olduğu anahtar teslim taahhüt çözümleri sunan bir çimento fabrikasının kurulumu olmuştur ki; burada hem yeni ekipmanların dizaynı ve üretimi hem de ikinci el ekipmanlarla o zaman Oyak Çimentoya bağlı olan Elazığ çimento’ya rekor bir sürede finansmanı da bularak bir çimento fabrikasının kurulmasıdır. Bu tecrübe bir sonraki aşama olarak Pakistan’da kullanılmış ve Pioneer Cement fabrikasının ikinci klinker hattının kurulumu sağlanmıştır. Yıllar 2006’ya geldiğinde Dal Teknik Makina firmasının da artık Türkiye ve dünyaya hizmet edilmesi için gerekli birikimi de olduğundan kurulumu saglanmıs ve bu tarihten itibaren, Mardin Çimento, Sultanbeyli Ögütme, Ado Çimento-Tokat, Yurtçimento, Çimko Adıyaman Öğütme, Marzinc ZnO fabrikası ve son olarak da Haziran 2012 yılında kontratı imzalanan ve 2014 Martın’da devreye alınan ve Özbekistan’da kurulan Jizzakh fabrikası anahtar teslim projeleri ile firma Çimento taahhüt sektöründe, mühendisliğini de 100 % Türk mühendisliği olarak yaptığı için Türkiye’nin birinci adresi haline gelmiştir. Dünya’da ise rakipler iş teknoloji; mühendislik ve kritik ekipmanların tedariğine geldiğinde sadece 4 tane Avrupalı, Anahtar teslim çözümlere gelindiğinde ise 5 tane Çin’li firmadır.

Bu süre zarflarında; Dal Teknik Makina’nın yanında kurulan grup firmalarından Dal Makina Tasarım, DTI Tozsuşlaştırma Teknolojileri, Dal Elektrik ve Dal Otomasyon da kendi alanlarında dünya da ilk 5’te olup; Klinker soğutma teknoloji üreticisi ve imalatçısı olan FONS Teknoloji firması ise dünya da hem teknoloji; hem de satış sayıların da 1 numaradır.

2016’da imzalanan ve 200 M USD üzeri hacme sahip Sulhanderya cimento fabrikası projesi ve akabinde Özbekistan ve tabii ki TR’de yapılan yatırımları da göz önüne alarak; firmanın dünya’nın her yerinde gelişimi sürmekte ve şu an itibariyle, Güney Amerika, Afrika, Uzak Dogu Asya, Ortadoğu olmak üzere farklı yerlerde proje takipleri devam etmekte olup; cok farklı ekipmanlarımızın tedariği sürmektedir.